Kiedy powstały tatuaże?

2 lutego, 2022

Kiedy powstały tatuaże?

Dekorowanie ciała jest jednym z najstarszych przejawów ludzkich zdolności twórczych. Historia powstania tatuaży sięga epoki paleolitu. Ze względu na różnice w rozwoju cywilizacji, był to znak wyróżniania i ochrony przed złymi duchami. Etymologia nazwy zawiera takie znaczenie tatuażu jak: odcisk, znak. Kiedy świat poznał tatuowanie i skąd pochodziły tatuaże, dokładnie nie wiadomo. Według niektórych doniesień zdobienie ciała były używane 60 tysięcy lat temu. Faktyczne potwierdzono takie formy dekoracji ciała na skórze mumii, które mają około 6 tysięcy lat.

Kiedy powstały tatuaże?

Tatuaż jako fenomen ma bardzo starożytne korzenie. Ostatnie odkrycia wykazały, że tatuaże wykonywano w starożytnym Egipcie. Znaleziono je zarówno na mumiach męskich, jak i żeńskich, chociaż wcześniej uważano, że w starożytnym Egipcie tatuażami ozdabiają swoje ciała tylko kobiety. I były to nie tylko najprostsze rysunki, ale także bardziej złożone obrazy. Na przykład na ręce mumii młodego mężczyzny znaleziono wizerunek grzywiastego barana i dzikiego byka.

Najstarsze tatuaże należą do okresu eneolitu tzn. okresu przejściowego od epoki kamienia do epoki brązu. Mumia znaleziona w lodzie Południowego Tyrolu, pokryta jest licznymi, ale bardzo prostymi tatuażami w postaci geometrycznych linii i kropek, nie ma na niej skomplikowanych wzorów, nie mówiąc już o obrazkach. Naukowcy starali się przeanalizować ich znaczenie, jednak bardzo trudno jest dokonywać jakichkolwiek interpretacji dotyczących okresu prehistorycznego, ponieważ niewiele jest przedmiotów sztuki plastycznej z którymi można by te tatuaże porównać.

Najbardziej działającą teorią jest to, że tatuaże na ciele mumii miały charakter terapeutyczny (coś w rodzaju akupunktury). To mogło działać jak akupunktura, ponieważ te proste tatuaże znajdowały się w określonych punktach na jej ciele. Jednym z ich znalezisk jest żeńska mumia kapłanki z Deir el-Medina, której tatuaże są bardzo podobne do ozdób, które można zobaczyć na słynnym eksponacie. Na niej widać ozdobne wzory: naszyjnik na szyi, wzór na dole pleców i po zewnętrznej stronie bioder. W dolnej części jej pleców znaleziono tatuaż w postaci dwóch kwiatów lotosu, połączonych przerywaną linią.

Geografia tatuaży

Historia robienia tatuaży na świecie obejmuje takie regiony świata jak: Azja, Europa, Ameryka Północna, Australia i Oceania. W każdym z tych miejsc geneza sztuki rysowania na ciele powstaje autonomicznie. Pierwsze tatuaże obecne są w historii indyjskich plemion. Stosowano również technikę nacinania, w której rany wcierano sadzą. Każde plemię miało swój własny styl aplikacji. To oznacza, że było przebraniem, odkryciem samego siebie. Niektóre projekty zostały wykonane w celu ochrony przed duchami. Aplikacja była bardzo bolesna, często prowadząca do śmierci. Pierwsze słowiańskie tatuaże w historii datowane są na 8 tysięcy lat p.n.e. Do ich wykonania używano glinianych stempli.

Historia tatuażu w Europie

W starożytnej Grecji i Rzymie tatuaże były tradycyjnie używane do naznaczania niewolników i przestępców. Starożytni Grecy zapożyczyli tę praktykę od Persów. W starożytnej Grecji tatuaże nie były robione do dekoracji, panował tam kult ludzkiego ciała i wierzono, że nie jest to potrzebne, ponieważ ciało było już idealne. Ale Grecy i Rzymianie nie byli jedynymi mieszkańcami Europy. Ich sąsiadami na kontynencie były plemiona barbarzyńców, które same się tatuowały. W starożytnych źródłach są na to wzmianki, chociaż trudno sobie wyobrazić, jak te tatuaże wyglądały, jak były nakładane, komu i dlaczego.

Sami Europejczycy przypomnieli sobie starożytne korzenie swojego tatuażu w czasach nowożytnych, kiedy zobaczyli tatuaże mieszkańców Ameryki Północnej, rozpoczynając ich kolonizację. Odkrycie amerykańskiego tatuażu było dla nich szokiem kulturowym. Zaczęli szukać powiązań z własną historią i przypomnieli sobie, że kiedyś w Europie mieszkali ludzie, którzy chodzili nago i byli wytatuowani. Zaczęły pojawiać się wizerunki najbardziej chyba tajemniczych Europejczyków – Piktów, a także Bretonów. Ale był to tylko wytwór wyobraźni ówczesnych badaczy.

Jakie było społeczne znaczenie tatuaży?

Rysowanie na ludzkim ciele zawsze było nie tylko ozdobą, ale okazaniem przynależności do plemienia, klanu. W Polinezji obowiązywały od 11 roku życia, gdy dziecko wkroczyło w dorosłość. Ciała Indianek z tatuażami wyglądały jak ubrania. Patrząc na rysunki można było uzyskać informacje o pochodzeniu człowieka, jego wartości i bogactwie.

Dopiero w 1891 roku, wynaleziono elektryczną maszynkę do tatuażu, która zastąpiła wszelkiego rodzaju narzędzia i urządzenia domowej roboty. Ale nawet postęp technologiczny nie oderwał rzeczy od ziemi. Przez pierwszą połowę XX wieku, zarówno Europa, jak i Ameryka poszły ze standardowym zestawem zwykłych popularnych obrazów.

I dopiero dzięki potężnemu przypływowi kultury młodzieżowej lat 50 i 60 pojawiło się nowe pokolenie tatuatorów, których twórcze ambicje i odważne eksperymenty po raz kolejny podniosły tatuaż do rangi sztuki. Szeroko zapożyczyli tradycyjne obrazy z innych kultur: Dalekiego Wschodu, Polinezji, Indian amerykańskich, tworząc ekscytujące hybrydy, nowe style, szkoły i trendy. Tak rozpoczął się nowoczesny etap tysiącletniego tatuażu. 

Pozycjonowanie Stron

Skontaktuj się z nami, jeśli jesteś zainteresowany tatuażem!

Dzięki zdobytej przez lata praktyce, w naszym studio tatuażu w Warszawie, szczerze doradzamy i podpowiadamy, a także jesteśmy w stanie odmówić wykonania wzoru na skórze, gdy od początku wiadomo, że nie będzie dobrze wyglądał lub się nie przyjmie w danym miejscu.

Prześlij nam swój projekt, a my go wycenimy!
Bez zobowiązań!

Dzięki zdobytej przez lata praktyce, w naszym studio tatuażu w Warszawie, szczerze doradzamy i podpowiadamy, a także jesteśmy.

Wyceń swój tatuaż

+48 572 627 746

Zadzwoń do nas

info*!*kinkyneedle.com

Napisz do nas

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności